Psychodietetyka

Najczęściej zadawane pytania

1. Czym zajmuje się psychodietetyka?

Psychodietetyka – stanowi połączenie dwóch dziedzin nauki tj. psychologii oraz dietetyki i zajmuje się wpływem czynników psychologicznych na sferę żywieniową.

2. Kim jest psychodietetyk?

Specjalista psychodietetyk pracuje z pacjentem nad barierami psychologicznymi, które utrudniają utrzymanie prawidłowej wagi ciała. „Prawidłowa” w kontekście psychodietetyki oznacza taką, która jednocześnie pozwala pacjentowi czuć się komfortowo w swoim ciele, cieszyć dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem, a także sprawnie funkcjonować w swoim otoczeniu.

3. Czy wizyta u psychodietetyka jest dla mnie?

Jeśli jesteś osobą, która:

  • wielokrotnie podejmowała próby zmiany nawyków żywieniowych, jednak bez satysfakcjonujących rezultatów,
  • „odchudza się całe życie”, a okresy restrykcyjnej diety przeplatają się z epizodami objadania
  • łatwo traci kontrolę w obszarze żywieniowym np. „zajada stres”,
  • odczuwa niezadowolenie z własnego wyglądu, co skutkuje narastającą frustracją i odbija się na jakości życia,
  • cierpi na zaburzenia odżywiania,
  • szybko się demotywuje,

warto skorzystać z pomocy psychodietetyka, który będzie towarzyszył w procesie pracy nad sobą, służył wsparciem oraz monitorował zmianę sposobu myślenia w kontekście relacji z jedzeniem.

4. Jak przygotować się do pierwszej sesji z psychodietetykiem?

Przed przyjściem na pierwszą konsultację wypełnij i przynieś ze sobą ankietę psychodietetyczną (link). Dotyczy ona Twojego funkcjonowania w zakresie żywienia, ale też ogólnego stylu życia – na Twoją relację z jedzeniem może wpłynąć bowiem wiele czynników, których nie kojarzysz ze swoim problemem, a które go podtrzymują.

5. Co mnie czeka na pierwszej wizycie?

Pierwsza wizyta to moment, kiedy możemy się poznać, porozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach oraz ustalić zasady współpracy. Wypełniona wcześniej ankieta będzie stanowić punkt wyjścia dla szukania przyczyn problemu, który manifestuje się w sferze żywieniowej. Zarezerwuj sobie na tę wizytę więcej czasu – potrwa ona około godziny, by zebrać najpotrzebniejsze informacje i określić plan działania na następne spotkania.

Więcej informacji na temat przebiegu pierwszej konsultacji znajdziesz w zakładce „Zarys konsultacji”.

6. Jak wyglądają kolejne konsultacje psychodietetyczne?

Kolejne konsultacje trwają ok. 45 min. Jest to profesjonalnie prowadzony cykl rozmów, kierowany przez specjalistę w taki sposób, by pacjent uświadomił sobie, co odpowiada za jego dotychczasowe niepowodzenia na polu żywieniowym. Psychodietetyk ma za zadanie wyjaśnić pacjentowi mechanizmy psychologiczne sterujące jego działaniami, które często przybierają postać błędnego koła oraz wytłumaczyć konsekwencje konkretnych zachowań. Odbywają się one w atmosferze zrozumienia i akceptacji, a pacjentowi gwarantowana jest anonimowość.

Więcej informacji na temat przebiegu kolejnej konsultacji znajdziesz w zakładce „Zarys konsultacji”.

7. Z jakich narzędzi korzysta psychodietetyk w swojej pracy?

W trakcie sesji wykorzystywane są różne metody pracy czerpiące z terapii poznawczo – behawioralnej oraz coachingu.

8. Czy wystarczy, że będę tylko przychodzić na sesję czy muszę robić coś więcej?

Ważnym elementem współpracy z psychodietetykiem jest również wykonywanie prac domowych, które korzystnie wpływają na proces zmiany, sprawiając, że dokonuje się ona w sposób nieprzerwany.

9. Ile sesji z psychodietetykiem potrzebuję?

Liczba konsultacji psychodietetycznych uzależniona jest od złożoności problemu, z którym pacjent przychodzi, a także od poziomu jego motywacji oraz zaangażowania. Zazwyczaj jednak kilka – kilkanaście sesji psychodietetycznych pozwala pacjentowi odnotować postęp w zakresie realizacji ustalonych na początku celów.

Więcej informacji na temat zakończenia współpracy znajdziesz w zakładce „Zarys konsultacji”.

10. Jak często odbywają się konsultacje psychodietetyczne?

Początkowo częstotliwość spotkań jest najwyższa – raz na tydzień / 2 tygodnie. W miarę zbliżania się do wyznaczonych celów, gdy pacjent zyskuje coraz to większą pewność siebie oraz samodzielność, a ryzyko nawrotu problemu maleje, spotkania mogą odbywać się raz na miesiąc lub rzadziej.

11. Czy mogę przyjść na konsultację z bliską osobą?

Sesje psychodietetyczne odbywają się zazwyczaj w systemie jeden na jeden. Istnieje jednak możliwość uwzględnienia w nich znaczących dla pacjenta osób, jeżeli może to wspomóc proces zmiany.

Skocz do góry
Copyright 2018 - dietoterapia, psychodietetyka, trening - Kraków, Tarnów, Online
powered by